Блог Tutor Service

ЗНО без нервів: як заспокоїтися перед екзаменом?

ЗНО
До ЗНО ще повноцінний навчальний рік, тому сенсу перейматися заздалегідь немає, але натренувати свою реакцію і стресову відповідь можна уже зараз. Тривожитися перед чимось важливим – цілком нормальна рутинна річ. Якщо ви думаєте, що лише у вас пітніють долоні і пришвидшується серцебиття, ви помиляєтесь. Більше того, фінальні шкільні іспити точно не є завершенням масштабних подій, які відбуватимуться в житті школяра. Курсові, випускні, сесії, звіти – це все стрес. Отже, час посягнути дзен і налаштувати свої мозкові струни на правильний лад.

Розпочнемо з того, що вам варто послідкувати за власною реакцією протягом регулярних перевірок знань. Якщо ви відчуваєте, що далеко за межею легкого хвилювання і не маєте змоги стримати внутрішній дискомфорт, слід починати над цим працювати. Найперше і ключове правило – пам’ятайте, чого ми досягаємо. Заспокоєння, стабільності і рівноваги. А це означає, що нагадування про важливість екзамену, порівняння з успіхами інших, зациклювання на тому ж завданні лише все погіршать. 
Як тренуватися перед екзаменом?

Mindfulness - метод боротьби з академічної тривогою.Медитація усвідомленості дозволить вам зосередитися на тому, що ви відчуваєте і працювати з цим. Цікаво, що тут немає загального правила, варто лише слухати своє тіло. Спробуйте сісти в комфортну позу, можна навіть лягти на підлогу. Заплющте очі, але якщо відчуваєте дискомфорт, залиште їх відкритими. Головне – досягти балансу між тілом і думкою. Знайдіть на будь-якій поверхні циклічний малюнок і спробуйте подумки сформулювати, про що думаєте. Далі створіть конкретний образ для негативних і тривожних думок, наділіть його рисами, до речі не обов’язково страшними і неприємними. Після цього вигадайте спосіб, який дозволить керувати вашою тривожністю: це може бути звичайна розмова, наказ, навіть прохання. Ніхто не забороняє дружити із своїм страхом, адже це цілком природно. 1-2 тренування на тиждень, і через кілька місяців ви помітите, що писати контрольні і тести стало набагато простіше. 

А якщо хвилювання «накрило» на іспиті?

Перше, що потрібно зробити – дати собі час, відволіктись. Відкладіть лист і ручку, комфортно сядьте і видихніть. Тепер уявіть, як повинен пройти іспит в ідеальному для вас форматі. Подумки намалюйте себе під час тесту: як ви спокійно увійшли в кімнату, сіли за стіл, вирішуєте одне за одним всі завдання. Така уявна репетиція - дієвий інструмент боротьби зі стресом. Будьте дуже переконливим - уявляйте не лише предмети навколо себе, але і свій власний спокій, впевненість, почуття успіху. Ви повинні впевнити самого себе. 

В Tutor Service ми практикуємо легкі техніки релаксації. Зазвичай учень знаходить комфортну конкретно для себе, а репетитор може йому порадити відповідну. Особливо це доречно перед ЗНО або ДПА. Таких технік існує немало, ось наші фаворити: напружувати м'язи на 10 секунд, а потім розслабляти. Можна дихати діафрагмою: це повільне глибоке дихання, коли спочатку ви наповнюєте повітрям живіт, далі груди, потім шию, а видихаєте дуже плавно і рівно. Не забувайте, що іспит – це лише черговий перехідний етап, яких буде немало. Будь-яку реакцію організму ви можете контролювати. А щоб ви були впевнені у власних знаннях, є викладачі Tutor Service. Ми допоможемо вам підготувати не лише мозок, а й власне тіло.