Блог Tutor Service

Катедра і телосотія: як опанувати новий правопис?

ЗНО
У 2019 році Кабінет міністрів України ухвалив нову редакцію Українського правопису. І це дійсно історична подія. Уже цього року випускники складали ЗНО за новими правилами, хоча і альтернативний «старий» варіант досі чинний.  В будь-якому випадку Міністерство освіти – інститут непередбачуваний, тому необхідно поступово звикати до інших звучань. А якщо вам ще досі важко зорієнтуватися, репетитори Tutor Service із задоволенням  відкриють кілька секретів, як включити нову мову в своє життя.

Спрощуємо
Сприймайте новації, як хорошу зміну. Адже, як тільки ви ознайомитеся з новою редакцією, зрозумієте, що вона полегшує життя. Так-так. Нові правила легше запам’ятати, ніж попередні. Скажімо, раніше «пів» з іменником писалося в одних випадках через апостроф, у других — через дефіс, у третіх — разом. Нині ж основний варіант — окремо. Розрізняють лише за логікою: якщо «пів» з іменником становить єдине поняття і не виражає значення половини, тоді будемо писати разом (південь, півострів). Тобто тепер буде менше казусів, коли ви «ламаєте голову» і не здатні пояснити правило. Зараз достатньо апелювати до логіки. 

Креативимо
Ми в Tutor Service завжди повторюємо: найкращий вид навчання – гра. Що дає нам нова редакція правопису, крім правил та норм? Можливість покреативити! Тож замість того, щоб лякатися змін, скористайтеся ними для вивільнення власного творчого потенціалу. Спробуйте написати невеличке оповідання чи вірш, врахувавши всі зміни. Так, це буде не дуже просто, але ж колись звикати треба, чи не так? А потім візьміть будь-який вірш улюбленого поета (тільки не Стуса чи Франка, бо в них якраз «мітів» та «фіялок» достатньо) та спробуйте «перекласти» його відповідно до нових правил. Як би зазвучала ваша улюблена поезія тоді? Закладаємося, що нове звучання вам сподобається.

Асоціюємо
Якщо справа підходить до технічного запам’ятовування, ніщо не працює краще, ніж асоціативна пам’ять. Вона точно знає, як надовго затриматися у вашій голові і в потрібний момент підказати правильний варіант відповіді на ЗНО. Перетворіть вивчення нових норм на захопливу гру. Наші репетитори часто послуговуються таким методом на курсі підготовки до ЗНО або ДПА, адже старшокласники  вже встигли запам’ятати багацько правил. Потрібні свіжі ідеї. Можете спробувати знайти відмінності між старою та новою редакціями правопису, а потім спробувати пояснити їх. Вищий рівень: зануритися в історію мови та знайти факти, які підтверджують логічність (чи навпаки) змін. Та можна ледве не ток-шоу влаштовувати!

Головне – не хвилюйтеся та зробіть павзу, якщо потрібно. Пам’ятайте, що новий правопис багатоваріативний і ви маєте змогу використати попередні знання. А якщо потрібно трішки допомоги, ми із задоволенням практикуватимемося разом із вами в Tutor Service. Із нашими репетиторами та репетиторками ви не лише вивчите правопис, а й наберетеся мужности перед ЗНО та ДПА.